486
edits
No edit summary |
|||
Line 486: | Line 486: | ||
| align="center"| {{Poké|093|Haunter|ghost|poison}} | | align="center"| {{Poké|093|Haunter|ghost|poison}} | ||
| align="center"| {{Poké|094|Gengar|ghost|poison}} | | align="center"| {{Poké|094|Gengar|ghost|poison}} | ||
|} | |||
==Grass Type Pokémon== | |||
{| align="center" style="{{roundy|10px}} border: 2px solid #{{Grass color dark}}; background: #{{Grass color}};" width=935px | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Grass color light}}" colspan=7| [[Grass (type)|{{color|000|Grass Type}}]] [[Pokémon (species)|{{color|000|Pokémon}}]] | |||
|- | |||
! width=91px rowspan=4| Pure Type: | |||
| align="center"| {{Poké|114|Tangela|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|152|Chikorita|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|153|Bayleef|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|154|Meganium|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|182|Bellossom|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|191|Sunkern|grass}} | |||
|- | |||
| align="center"| {{Poké|192|Sunflora|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|252|Treecko|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|253|Grovyle|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|254|Sceptile|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|273|Seedot|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|285|Shroomish|grass}} | |||
|- | |||
| align="center"| {{Poké|331|Cacnea|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|387|Turtwig|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|388|Grotle|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|420|Cherubi|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|421|Cherrim|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|455|Carnivine|grass}} | |||
|- | |||
| align="center"| {{Poké|465|Tangrowth|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|470|Leafeon|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|492|Shaymin|grass}} | |||
| align="center"| | |||
| align="center"| | |||
| align="center"| | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Grass color light}}" colspan=7| Half [[Grass (type)|{{color|000|Grass Type}}]] [[Pokémon (species)|{{color|000|Pokémon}}]] | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Bug color light}}"| [[Bug (type)|{{color|000|Bug Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|046|Paras|bug|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|047|Parasect|bug|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|413|Wormadam|bug|grass}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Dark color light}}"| [[Dark (type)|{{color|000|Dark Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|274|Nuzleaf|grass|dark}} | |||
| align="center"| {{Poké|275|Shiftry|grass|dark}} | |||
| align="center"| {{Poké|332|Cacturne|grass|dark}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Fighting color light}}"| [[Fighting (type)|{{color|000|Fighting Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|286|Breloom|grass|fighting}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Flying color light}}"| [[Flying (type)|{{color|000|Flying Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|187|Hoppip|grass|flying}} | |||
| align="center"| {{Poké|188|Skiploom|grass|flying}} | |||
| align="center"| {{Poké|189|Jumpluff|grass|flying}} | |||
| align="center"| {{Poké|357|Tropius|grass|flying}} | |||
| align="center"| {{Poké|492S|Shaymin|grass|flying}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Ground color light}}"| [[Ground (type)|{{color|000|Ground Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|389|Torterra|grass|ground}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Ice color light}}"| [[Ice (type)|{{color|000|Ice Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|460|Snover|grass|ice}} | |||
| align="center"| {{Poké|461|Abomasnow|grass|ice}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Poison color light}}" rowspan=2| [[Poison (type)|{{color|000|Poison Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|001|Bulbasaur|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|002|Ivysaur|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|003|Venusaur|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|043|Oddish|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|044|Gloom|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|045|Vileplume|grass|poison}} | |||
|- | |||
| align="center"| {{Poké|069|Bellsprout|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|070|Weepinbell|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|071|Victreebel|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|315|Roselia|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|406|Budew|grass|poison}} | |||
| align="center"| {{Poké|407|Roserade|grass|poison}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Psychic color light}}"| [[Psychic (type)|{{color|000|Psychic Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|102|Exeggcute|grass|psychic}} | |||
| align="center"| {{Poké|103|Exeggutor|grass|psychic}} | |||
| align="center"| {{Poké|251|Celebi|psychic|grass}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Rock color light}}"| [[Rock (type)|{{color|000|Rock Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|345|Lileep|rock|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|346|Cradily|rock|grass}} | |||
|- | |||
! style="{{roundy|5px}} background: #{{Water color light}}"| [[Water (type)|{{color|000|Water Type}}]]: | |||
| align="center"| {{Poké|270|Lotad|water|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|271|Lombre|water|grass}} | |||
| align="center"| {{Poké|272|Ludicolo|water|grass}} | |||
|} | |} | ||
edits