30,913
edits
(Morpeko also appeared in the episode as confirmed in the jn059 page.) |
No edit summary |
||
Line 26: | Line 26: | ||
| 009 || {{p|Blastoise}} || [[File:Tierno Blastoise.png|250px]] || data-sort-value="S8 002" | [[JN058]] | | 009 || {{p|Blastoise}} || [[File:Tierno Blastoise.png|250px]] || data-sort-value="S8 002" | [[JN058]] | ||
|- | |- | ||
| 010 || {{p|Caterpie}} || [[File:Ash Caterpie M20.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[ | | 010 || {{p|Caterpie}} || [[File:Ash Caterpie M20.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 011 || {{p|Metapod}} || [[File:Goh Metapod.png|250px]] || data-sort-value="S8 035" | [[JN054]] | | 011 || {{p|Metapod}} || [[File:Goh Metapod.png|250px]] || data-sort-value="S8 035" | [[JN054]] | ||
|- | |- | ||
| 012 || {{p|Butterfree}} || [[File:Goh Butterfree.png|250px]] || data-sort-value="S8 050" | [[ | | 012 || {{p|Butterfree}} || [[File:Goh Butterfree.png|250px]] || data-sort-value="S8 050" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 013 || {{p|Weedle}} || [[File:Vermilion Forest Weedle.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN054]] | | 013 || {{p|Weedle}} || [[File:Vermilion Forest Weedle.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN054]] | ||
Line 36: | Line 36: | ||
| 014 || {{p|Kakuna}} || [[File:Kakuna JN001.png|250px]] || data-sort-value="S8 050" | [[JN050]] | | 014 || {{p|Kakuna}} || [[File:Kakuna JN001.png|250px]] || data-sort-value="S8 050" | [[JN050]] | ||
|- | |- | ||
| 015 || {{p|Beedrill}} || [[File:Goh Beedrill.png|250px]] || data-sort-value="S8 050" | [[ | | 015 || {{p|Beedrill}} || [[File:Goh Beedrill.png|250px]] || data-sort-value="S8 050" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 016 || {{p|Pidgey}} || [[File:Vermilion Forest Pidgey.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN054]] | | 016 || {{p|Pidgey}} || [[File:Vermilion Forest Pidgey.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN054]] | ||
Line 56: | Line 56: | ||
| 024 || {{p|Arbok}} || [[File:Marshadow Arbok.png|250px]] || data-sort-value="S8 030" | [[JN030]] | | 024 || {{p|Arbok}} || [[File:Marshadow Arbok.png|250px]] || data-sort-value="S8 030" | [[JN030]] | ||
|- | |- | ||
| 025 || {{p|Pikachu}} || [[File:Ash Pikachu.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[ | | 025 || {{p|Pikachu}} || [[File:Ash Pikachu.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 026 || {{p|Raichu}} || [[File:Goh Raichu.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN053]] | | 026 || {{p|Raichu}} || [[File:Goh Raichu.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN053]] | ||
Line 84: | Line 84: | ||
| 038 || {{p|Ninetales}} || [[File:Ninetales BW135.png|250px]] || data-sort-value="S7 115" | [[SM115]] | | 038 || {{p|Ninetales}} || [[File:Ninetales BW135.png|250px]] || data-sort-value="S7 115" | [[SM115]] | ||
|- | |- | ||
| 039 || {{p|Jigglypuff}} || [[File:Jigglypuff anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 049" | [[ | | 039 || {{p|Jigglypuff}} || [[File:Jigglypuff anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 049" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 040 || {{p|Wigglytuff}} || [[File:Nurse Joy Wigglytuff.png|250px]] || data-sort-value="S7 144" | [[JN058]] | | 040 || {{p|Wigglytuff}} || [[File:Nurse Joy Wigglytuff.png|250px]] || data-sort-value="S7 144" | [[JN058]] | ||
Line 92: | Line 92: | ||
| 042 || {{p|Golbat}} || [[File:Golbat_anime.png|250px]] || data-sort-value="S7 131" | [[SM131]] | | 042 || {{p|Golbat}} || [[File:Golbat_anime.png|250px]] || data-sort-value="S7 131" | [[SM131]] | ||
|- | |- | ||
| 043 || {{p|Oddish}} || [[File:Goh Oddish.png|250px]] || data-sort-value="S8 052" | [[ | | 043 || {{p|Oddish}} || [[File:Goh Oddish.png|250px]] || data-sort-value="S8 052" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 044 || {{p|Gloom}} || [[File:Dandelion Island Gloom.png|250px]] || data-sort-value="S8 049" | [[JN057]] | | 044 || {{p|Gloom}} || [[File:Dandelion Island Gloom.png|250px]] || data-sort-value="S8 049" | [[JN057]] | ||
Line 98: | Line 98: | ||
| 045 || {{p|Vileplume}} || [[File:Jessebelle Vileplume.png|250px]] || data-sort-value="S8 002" | [[JN002]] | | 045 || {{p|Vileplume}} || [[File:Jessebelle Vileplume.png|250px]] || data-sort-value="S8 002" | [[JN002]] | ||
|- | |- | ||
| 046 || {{p|Paras}} || [[File:Paras Nidoran f Nidoran m M20.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[ | | 046 || {{p|Paras}} || [[File:Paras Nidoran f Nidoran m M20.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 047 || {{p|Parasect}} || [[File:Goh Parasect.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[ | | 047 || {{p|Parasect}} || [[File:Goh Parasect.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 048 || {{p|Venonat}} || [[File:Goh Venonat.png|250px]] || data-sort-value="S8 047" | [[ | | 048 || {{p|Venonat}} || [[File:Goh Venonat.png|250px]] || data-sort-value="S8 047" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 049 || {{p|Venomoth}} || [[File:Goh Venomoth.png|250px]] || data-sort-value="S8 047" | [[JN059]] | | 049 || {{p|Venomoth}} || [[File:Goh Venomoth.png|250px]] || data-sort-value="S8 047" | [[JN059]] | ||
Line 144: | Line 144: | ||
| 068 || {{p|Machamp}} || [[File:Team Rocket Machamp.png|250px]] || data-sort-value="S8 034" | [[JN034]] | | 068 || {{p|Machamp}} || [[File:Team Rocket Machamp.png|250px]] || data-sort-value="S8 034" | [[JN034]] | ||
|- | |- | ||
| 069 || {{p|Bellsprout}} || [[File:Team Rocket Bellsprout.png|250px]] || data-sort-value="S8 047" | [[ | | 069 || {{p|Bellsprout}} || [[File:Team Rocket Bellsprout.png|250px]] || data-sort-value="S8 047" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 070 || {{p|Weepinbell}} || [[File:Ramos_Weepinbell.png|250px]] || data-sort-value="S8 024" | [[JN024]] | | 070 || {{p|Weepinbell}} || [[File:Ramos_Weepinbell.png|250px]] || data-sort-value="S8 024" | [[JN024]] | ||
Line 172: | Line 172: | ||
| 082 || {{p|Magneton}} || [[File:Magneton anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 040" | [[JN040]] | | 082 || {{p|Magneton}} || [[File:Magneton anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 040" | [[JN040]] | ||
|- | |- | ||
| 083 || {{p|Farfetch'd}} || [[File:Farfetch'd anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 051" | [[ | | 083 || {{p|Farfetch'd}} || [[File:Farfetch'd anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 051" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 084 || {{p|Doduo}} || [[File:Nanny PopPop Doduo.png|250px]] || data-sort-value="S8 030" | [[JN030]] | | 084 || {{p|Doduo}} || [[File:Nanny PopPop Doduo.png|250px]] || data-sort-value="S8 030" | [[JN030]] | ||
Line 218: | Line 218: | ||
| 105 || {{p|Marowak}} || [[File:Professor Oak Lab Marowak.png|250px]] || data-sort-value="S8 037" | [[JN059]] | | 105 || {{p|Marowak}} || [[File:Professor Oak Lab Marowak.png|250px]] || data-sort-value="S8 037" | [[JN059]] | ||
|- | |- | ||
| 106 || {{p|Hitmonlee}} || [[File:Hitmonlee anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 034" | [[ | | 106 || {{p|Hitmonlee}} || [[File:Hitmonlee anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 034" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 107 || {{p|Hitmonchan}} || [[File:Fighting Dojo Hitmonchan.png|250px]] || data-sort-value="S8 035" | [[JN035]] | | 107 || {{p|Hitmonchan}} || [[File:Fighting Dojo Hitmonchan.png|250px]] || data-sort-value="S8 035" | [[JN035]] | ||
Line 232: | Line 232: | ||
| 112 || {{p|Rhydon}} || [[File:Team Rocket Rhydon JN.png|250px]] || data-sort-value="S8 040" | [[JN040]] | | 112 || {{p|Rhydon}} || [[File:Team Rocket Rhydon JN.png|250px]] || data-sort-value="S8 040" | [[JN040]] | ||
|- | |- | ||
| 113 || {{p|Chansey}} || [[File:Nurse Joy Chansey.png|250px]] || data-sort-value="S8 047" | [[ | | 113 || {{p|Chansey}} || [[File:Nurse Joy Chansey.png|250px]] || data-sort-value="S8 047" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 114 || {{p|Tangela}} || [[File:Erika Tangela M20.png|250px]] || data-sort-value="S7 042" | [[SM042]] | | 114 || {{p|Tangela}} || [[File:Erika Tangela M20.png|250px]] || data-sort-value="S7 042" | [[SM042]] | ||
Line 260: | Line 260: | ||
| 126 || {{p|Magmar}} || [[File:Magmar anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 001" | [[JN001]] | | 126 || {{p|Magmar}} || [[File:Magmar anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 001" | [[JN001]] | ||
|- | |- | ||
| 127 || {{p|Pinsir}} || [[File:Goh Pinsir.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[ | | 127 || {{p|Pinsir}} || [[File:Goh Pinsir.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 128 || {{p|Tauros}} || [[File:Hayden Tauros.png|250px]] || data-sort-value="S8 021" | [[JN021]] | | 128 || {{p|Tauros}} || [[File:Hayden Tauros.png|250px]] || data-sort-value="S8 021" | [[JN021]] | ||
Line 430: | Line 430: | ||
| 211 || {{p|Qwilfish}} || [[File:Aether Paradise Qwilfish.png|250px]] || data-sort-value="S7 046" | [[SM046]] | | 211 || {{p|Qwilfish}} || [[File:Aether Paradise Qwilfish.png|250px]] || data-sort-value="S7 046" | [[SM046]] | ||
|- | |- | ||
| 212 || {{p|Scizor}} || [[File:Goh Scizor.png|250px]] || data-sort-value="S7 137" | [[ | | 212 || {{p|Scizor}} || [[File:Goh Scizor.png|250px]] || data-sort-value="S7 137" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 213 || {{p|Shuckle}} || [[File:Conway Shuckle.png|250px]] || data-sort-value="S8 024" | [[JN024]] | | 213 || {{p|Shuckle}} || [[File:Conway Shuckle.png|250px]] || data-sort-value="S8 024" | [[JN024]] | ||
Line 950: | Line 950: | ||
| 473 || {{p|Mamoswine}} || [[File:Ash Serena Mamoswine.png|250px]] || data-sort-value="S6 101" | [[XY101]] | | 473 || {{p|Mamoswine}} || [[File:Ash Serena Mamoswine.png|250px]] || data-sort-value="S6 101" | [[XY101]] | ||
|- | |- | ||
| 475 || {{p|Gallade}} || [[File:Rinto Gallade.png|250px]] || data-sort-value="S8 051" | [[ | | 475 || {{p|Gallade}} || [[File:Rinto Gallade.png|250px]] || data-sort-value="S8 051" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 476 || {{p|Probopass}} || [[File:Olivia Probopass.png|250px]] || data-sort-value="S7 080" | [[JN056]] | | 476 || {{p|Probopass}} || [[File:Olivia Probopass.png|250px]] || data-sort-value="S7 080" | [[JN056]] | ||
Line 958: | Line 958: | ||
| 478 || {{p|Froslass}} || [[File:Paul Froslass.png|250px]] || data-sort-value="S7 118" | [[SM118]] | | 478 || {{p|Froslass}} || [[File:Paul Froslass.png|250px]] || data-sort-value="S7 118" | [[SM118]] | ||
|- | |- | ||
| 479 || {{p|Rotom}} || [[File:Oak Rotom.png|250px]] || data-sort-value="S8 052" | [[ | | 479 || {{p|Rotom}} || [[File:Oak Rotom.png|250px]] || data-sort-value="S8 052" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 480 || {{p|Uxie}} || [[File:Uxie anime.png|250px]] || data-sort-value="S4 152" | [[DP152]] | | 480 || {{p|Uxie}} || [[File:Uxie anime.png|250px]] || data-sort-value="S4 152" | [[DP152]] | ||
Line 998: | Line 998: | ||
| 500 || {{p|Emboar}} || [[File:Bianca Emboar.png|250px]] || data-sort-value="S5 104" | [[BW104]] | | 500 || {{p|Emboar}} || [[File:Bianca Emboar.png|250px]] || data-sort-value="S5 104" | [[BW104]] | ||
|- | |- | ||
| 501 || {{p|Oshawott}} || [[File:Ash Oshawott.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[ | | 501 || {{p|Oshawott}} || [[File:Ash Oshawott.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 502 || {{p|Dewott}} || [[File:Cadbury Caesar.png|250px]] || data-sort-value="S5 140" | [[BW140]] | | 502 || {{p|Dewott}} || [[File:Cadbury Caesar.png|250px]] || data-sort-value="S5 140" | [[BW140]] | ||
Line 1,350: | Line 1,350: | ||
| 680 || {{p|Doublade}} || [[File:Sawyer Doublade.png|250px]] || data-sort-value="S6 119" | [[XY119]] | | 680 || {{p|Doublade}} || [[File:Sawyer Doublade.png|250px]] || data-sort-value="S6 119" | [[XY119]] | ||
|- | |- | ||
| 681 || {{p|Aegislash}} || [[File:Wikstrom Aegislash.png|250px]] || data-sort-value="S8 027" | [[ | | 681 || {{p|Aegislash}} || [[File:Wikstrom Aegislash.png|250px]] || data-sort-value="S8 027" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 682 || {{p|Spritzee}} || [[File:Valerie Spritzee.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[JN046]] | | 682 || {{p|Spritzee}} || [[File:Valerie Spritzee.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[JN046]] | ||
Line 1,602: | Line 1,602: | ||
| 809 || {{p|Melmetal}} || [[File:Ash Melmetal.png|250px]] || data-sort-value="S8 037" | [[JN037]] | | 809 || {{p|Melmetal}} || [[File:Ash Melmetal.png|250px]] || data-sort-value="S8 037" | [[JN037]] | ||
|- | |- | ||
| 810 || {{p|Grookey}} || [[File:Goh Grookey.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[ | | 810 || {{p|Grookey}} || [[File:Goh Grookey.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 812 || {{p|Rillaboom}} || [[File:Rillaboom anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[JN059]] | | 812 || {{p|Rillaboom}} || [[File:Rillaboom anime.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[JN059]] | ||
Line 1,610: | Line 1,610: | ||
| 814 || {{p|Raboot}} || [[File:Goh Raboot.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[JN054]] | | 814 || {{p|Raboot}} || [[File:Goh Raboot.png|250px]] || data-sort-value="S8 046" | [[JN054]] | ||
|- | |- | ||
| 815 || {{p|Cinderace}} || [[File:Goh Cinderace.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[ | | 815 || {{p|Cinderace}} || [[File:Goh Cinderace.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN060]] | ||
|- | |- | ||
| 816 || {{p|Sobble}} || [[File:Goh Sobble.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN057]] | | 816 || {{p|Sobble}} || [[File:Goh Sobble.png|250px]] || data-sort-value="S8 053" | [[JN057]] | ||
Line 1,645: | Line 1,645: | ||
|- | |- | ||
| 859 || {{p|Impidimp}} || [[File:Glimwood Tangle Impidimp.png|250px]] || data-sort-value="S8 039" | [[JN055]] | | 859 || {{p|Impidimp}} || [[File:Glimwood Tangle Impidimp.png|250px]] || data-sort-value="S8 039" | [[JN055]] | ||
|- | |||
| 865 || {{p|Sirfetch'd}} || [[File:Ash Sirfetch'd.png|250px]] || data-sort-value="S8 039" | [[JN060]] | |||
|- | |- | ||
| 876 || {{p|Indeedee}} || [[File:Nurse Joy Indeedee.png|250px]] || data-sort-value="S8 028" | [[JN028]] | | 876 || {{p|Indeedee}} || [[File:Nurse Joy Indeedee.png|250px]] || data-sort-value="S8 028" | [[JN028]] |