2,362
edits
Line 159: | Line 159: | ||
![[Generation II]] | ![[Generation II]] | ||
![[Generation III]] | ![[Generation III]] | ||
![[Generation IV]] | |||
|- | |- | ||
| TM01 || {{M|Dynamicpunch}} || {{M|Focus Punch}} | | TM01 || {{M|Dynamicpunch}} || {{M|Focus Punch}} || {{M|Focus Punch}} | ||
|- | |- | ||
| TM02 || '''{{M|Headbutt}}''' || | | TM02 || '''{{M|Headbutt}}''' || || | ||
|- | |- | ||
| TM03 || {{m|Curse}} || {{M|Water Pulse}} | | TM03 || {{m|Curse}} || {{M|Water Pulse}} || {{M|Water Pulse}} | ||
|- | |- | ||
| TM04 || {{M|Rollout}} || {{M|Calm Mind}} | | TM04 || {{M|Rollout}} || {{M|Calm Mind}} || {{M|Calm Mind}} | ||
|- | |- | ||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} | | TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} | ||
|- | |- | ||
| TM07 || {{M|Zap Cannon}} || {{M|Hail}} | | TM07 || {{M|Zap Cannon}} || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | ||
|- | |- | ||
| TM08 || {{M|Rock Smash}} || | | TM08 || {{M|Rock Smash}} || || | ||
|- | |- | ||
| TM09 || {{M|Psych Up}} || | | TM09 || {{M|Psych Up}} || || | ||
|- | |- | ||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | | TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | ||
|- | |- | ||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | | TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | ||
|- | |- | ||
| TM13 || '''{{M|Snore}}''' || {{M|Ice Beam}} | | TM13 || '''{{M|Snore}}''' || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | ||
|- | |- | ||
| TM14 || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | | TM14 || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | ||
|- | |- | ||
| TM15 || '''{{M|Hyper Beam}}''' || '''{{M|Hyper Beam}}''' | | TM15 || '''{{M|Hyper Beam}}''' || '''{{M|Hyper Beam}}''' || '''{{M|Hyper Beam}}''' | ||
|- | |- | ||
| TM16 || {{M|Icy Wind}} || {{M|Light Screen}} | | TM16 || {{M|Icy Wind}} || {{M|Light Screen}} || {{M|Light Screen}} | ||
|- | |- | ||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | | TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | ||
|- | |- | ||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | | TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | ||
|- | |- | ||
| TM20 || {{m|Endure}} || {{M|Safeguard}} | | TM20 || {{m|Endure}} || {{M|Safeguard}} || {{M|Safeguard}} | ||
|- | |- | ||
| TM21 || '''{{m|Frustration}}''' || '''{{m|Frustration}}''' | | TM21 || '''{{m|Frustration}}''' || '''{{m|Frustration}}''' || '''{{m|Frustration}}''' | ||
|- | |- | ||
| TM22 || {{M|Solarbeam}} || {{M|Solarbeam}} | | TM22 || {{M|Solarbeam}} || {{M|Solarbeam}} || {{M|Solarbeam}} | ||
|- | |- | ||
| TM23 || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | | TM23 || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | ||
|- | |- | ||
| TM24 || || {{M|Thunderbolt}} | | TM24 || || {{M|Thunderbolt}} || {{M|Thunderbolt}} | ||
|- | |- | ||
| TM25 || {{M|Thunder}} || {{M|Thunder}} | | TM25 || {{M|Thunder}} || {{M|Thunder}} || {{M|Thunder}} | ||
|- | |- | ||
| TM26 || || {{M|Earthquake}} | | TM26 || || {{M|Earthquake}} || {{M|Earthquake}} | ||
|- | |- | ||
| TM27 || '''{{m|Return}}''' || '''{{m|Return}}''' | | TM27 || '''{{m|Return}}''' || '''{{m|Return}}''' || '''{{m|Return}}''' | ||
|- | |- | ||
| TM29 || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} | | TM29 || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| TM30 || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | | TM30 || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | ||
|- | |- | ||
| TM31 || {{M|Mud-Slap}} || {{M|Brick Break}} | | TM31 || {{M|Mud-Slap}} || {{M|Brick Break}} || {{M|Brick Break}} | ||
|- | |- | ||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | ||
|- | |- | ||
| TM34 || {{M|Swagger}} || {{M|Shock Wave}} | | TM34 || {{M|Swagger}} || {{M|Shock Wave}} || {{M|Shock Wave}} | ||
|- | |- | ||
| TM35 || '''{{M|Sleep Talk}}''' || {{M|Flamethrower}} | | TM35 || '''{{M|Sleep Talk}}''' || {{M|Flamethrower}} || {{M|Flamethrower}} | ||
|- | |- | ||
| TM37 || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} | | TM37 || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} | ||
|- | |- | ||
| TM38 || {{M|Fire Blast}} || {{M|Fire Blast}} | | TM38 || {{M|Fire Blast}} || {{M|Fire Blast}} || {{M|Fire Blast}} | ||
|- | |- | ||
| TM39 || || {{M|Rock Tomb}} | | TM39 || || {{M|Rock Tomb}} || {{M|Rock Tomb}} | ||
|- | |- | ||
| TM40 || {{M|Defense Curl}} || | | TM40 || {{M|Defense Curl}} || || | ||
|- | |- | ||
| TM42 || {{M|Dream Eater}} || '''{{m|Facade}}''' | | TM42 || {{M|Dream Eater}} || '''{{m|Facade}}''' || '''{{m|Facade}}''' | ||
|- | |- | ||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} | | TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | ||
|- | |- | ||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | | TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | ||
|- | |- | ||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | | TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | ||
|- | |- | ||
| TM48 || || {{M|Skill Swap}} | | TM48 || || {{M|Skill Swap}} || {{M|Skill Swap}} | ||
|- | |- | ||
| TM49 || || {{M|Snatch}} | | TM49 || || {{M|Snatch}} || {{M|Snatch}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM52 || || || {{M|Focus Bomb}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM56 || || || {{M|Hurl}} | ||
|- | |- | ||
| HM06 || || {{M|Rock Smash}} | | TM57 || || || {{M|Charge Beam}} | ||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM60 || || || {{M|Drain Punch}} | |||
|- | |||
| TM67 || || || {{M|Recycle}} | |||
|- | |||
| TM68 || || || '''{{M|Giga Attack}}''' | |||
|- | |||
| TM70 || || || {{M|Flash}} | |||
|- | |||
| TM72 || || || {{M|Snow Slide}} | |||
|- | |||
| TM73 || || || {{M|Thunder Wave}} | |||
|- | |||
| TM76 || || || {{M|Stealth Rock}} | |||
|- | |||
| TM77 || || || {{M|Psych Up}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM80 || || || {{M|Rock Slide}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM85 || || || {{M|Dream Eater}} | |||
|- | |||
| TM86 || || || {{M|Grass Rope}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM04 || '''{{M|Strength}}''' || '''{{M|Strength}} || '''{{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM05 || {{M|Flash}} || {{M|Flash}} || | |||
|- | |||
| HM06 || || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|- | |||
| HM08 || || || '''{{M|Rock Climb}}''' | |||
|} | |} | ||
edits