631
edits
No edit summary |
(probably final edit of the weekend) |
||
Line 294: | Line 294: | ||
| rowspan="4" | Lonely nature.<br>Met in [[Route 1]] at Lv 4. | | rowspan="4" | Lonely nature.<br>Met in [[Route 1]] at Lv 4. | ||
| rowspan="4" | {{a|Keen Eye}}<br>[[Image:Bag Quick Claw Sprite.png]]<small>[[In-battle effect item#Quick Claw|Quick Claw]]</small> | | rowspan="4" | {{a|Keen Eye}}<br>[[Image:Bag Quick Claw Sprite.png]]<small>[[In-battle effect item#Quick Claw|Quick Claw]]</small> | ||
| rowspan="4" | | | rowspan="4" | [[Image:RibbonChampHoenn.png|Hall of Fame Member]] | ||
| {{m|Aerial Ace}} | | {{m|Aerial Ace}} | ||
| {{ic|Flying}} | | {{ic|Flying}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m|Wing | | {{m|Steel Wing}} | ||
| {{ic| | | {{ic|Steel}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m|Fly}} | | {{m|Fly}} | ||
| {{ic|Flying}} | | {{ic|Flying}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m| | | {{m|Mirror Move}} | ||
| {{ic| | | {{ic|Flying}} | ||
|- | |- | ||
|colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | |colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | ||
Line 313: | Line 313: | ||
| rowspan="4" | Calm nature.<br>Met in [[Diglett's Cave]] at Lv 18. | | rowspan="4" | Calm nature.<br>Met in [[Diglett's Cave]] at Lv 18. | ||
| rowspan="4" | {{a|Sand Veil}}<br>[[Image:Bag Leftovers Sprite.png]]<small>[[In-battle effect item#Leftovers|Leftovers]]</small> | | rowspan="4" | {{a|Sand Veil}}<br>[[Image:Bag Leftovers Sprite.png]]<small>[[In-battle effect item#Leftovers|Leftovers]]</small> | ||
| rowspan="4" | | | rowspan="4" | [[Image:RibbonChampHoenn.png|Hall of Fame Member]] | ||
| {{m|Earthquake}} | | {{m|Earthquake}} | ||
| {{ic|Ground}} | | {{ic|Ground}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m| | | {{m|Fissure}} | ||
| {{ic|Ground}} | | {{ic|Ground}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
Line 323: | Line 323: | ||
| {{ic|Normal}} | | {{ic|Normal}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m|Rock | | {{m|Rock Slide}} | ||
| {{ic|Rock}} | | {{ic|Rock}} | ||
|- | |- | ||
Line 332: | Line 332: | ||
| rowspan="4" | Naive nature.<br>Met in [[Viridian Forest]] at Lv 3. | | rowspan="4" | Naive nature.<br>Met in [[Viridian Forest]] at Lv 3. | ||
| rowspan="4" | {{a|Static}} <br><small>None</small> | | rowspan="4" | {{a|Static}} <br><small>None</small> | ||
| rowspan="4" | | | rowspan="4" | [[Image:RibbonChampHoenn.png|Hall of Fame Member]] | ||
| {{m|Thunderbolt}} | | {{m|Thunderbolt}} | ||
| {{ic|Electric}} | | {{ic|Electric}} | ||
Line 351: | Line 351: | ||
| rowspan="4" | Brave nature.<br>Met in [[Route 25]] at Lv 13. | | rowspan="4" | Brave nature.<br>Met in [[Route 25]] at Lv 13. | ||
| rowspan="4" | {{a|Chlorophyll}}<br>[[Image:Bag Miracle Seed Sprite.png]]<small>[[Type-enhancing item#Miracle Seed|Miracle Seed]]</small> | | rowspan="4" | {{a|Chlorophyll}}<br>[[Image:Bag Miracle Seed Sprite.png]]<small>[[Type-enhancing item#Miracle Seed|Miracle Seed]]</small> | ||
| rowspan="4" | | | rowspan="4" | [[Image:RibbonChampHoenn.png|Hall of Fame Member]] | ||
| {{m|Razor Leaf}} | | {{m|Razor Leaf}} | ||
| {{ic|Grass}} | | {{ic|Grass}} | ||
Line 370: | Line 370: | ||
| rowspan="4" | Careful nature.<br>Met in [[Celadon City]] at Lv 25. | | rowspan="4" | Careful nature.<br>Met in [[Celadon City]] at Lv 25. | ||
| rowspan="4" | {{a|Water Absorb}}<br>[[Image:Bag BlackGlasses Sprite.png]]<small>[[Type-enhancing item#Blackglasses|Blackglasses]]</small> | | rowspan="4" | {{a|Water Absorb}}<br>[[Image:Bag BlackGlasses Sprite.png]]<small>[[Type-enhancing item#Blackglasses|Blackglasses]]</small> | ||
| rowspan="4" | | | rowspan="4" | [[Image:RibbonChampHoenn.png|Hall of Fame Member]] | ||
| | |||
| {{m|Surf}} | | {{m|Surf}} | ||
| {{ic|Water}} | | {{ic|Water}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m| | | {{m|Shadow Ball}} | ||
| {{ic| | | {{ic|Ghost}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m|Blizzard}} | | {{m|Blizzard}} | ||
| {{ic|Ice}} | | {{ic|Ice}} | ||
|-align="center" | |||
| {{m|Hydro Pump}} | |||
| {{ic|Water}} | |||
|- | |- | ||
|colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | |colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | ||
Line 389: | Line 389: | ||
| rowspan="4" | Sassy nature.<br>Met in [[Pallet Town]] at Lv 5. | | rowspan="4" | Sassy nature.<br>Met in [[Pallet Town]] at Lv 5. | ||
| rowspan="4" | {{a|Blaze}}<br>[[Image:Bag Charcoal Sprite.png]]<small>[[Type-enhancing item#Charcoal|Charcoal]]</small> | | rowspan="4" | {{a|Blaze}}<br>[[Image:Bag Charcoal Sprite.png]]<small>[[Type-enhancing item#Charcoal|Charcoal]]</small> | ||
| rowspan="4" | | | rowspan="4" | [[Image:RibbonChampHoenn.png|Hall of Fame Member]] | ||
| {{m|Flamethrower}} | | {{m|Flamethrower}} | ||
| {{ic|Fire}} | | {{ic|Fire}} | ||
Line 396: | Line 396: | ||
| {{ic|Fire}} | | {{ic|Fire}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m| | | {{m|Dragon Claw}} | ||
| {{ic| | | {{ic|Dragon}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| {{m|Wing Attack}} | | {{m|Wing Attack}} |
edits