1,766
edits
(New page: {{pokelinkback|151|Mew}} __NOTOC__ ====By leveling up==== {{movelist|psychic|psychic|1|1|Mew}} {{mlentry1|Start|Pound|Normal|40|100|35}} {{mlentry1|10|Transform|Normal|—|&m...) |
|||
Line 11: | Line 11: | ||
====By [[TM]]/[[HM]]==== | ====By [[TM]]/[[HM]]==== | ||
{| align="center" | |||
|- | |||
| valign="top" |<!--Gen I--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I]] | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM01]] | |||
| {{m|Mega Punch}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM02]] | |||
| {{m|Razor Wind}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM03]] | |||
| {{m|Swords Dance}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM04]] | |||
| {{m|Whirlwind}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM05]] | |||
| {{m|Mega Kick}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM06]] | |||
| {{m|Toxic}} | |||
| {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| [[TM07]] | |||
| {{m|Horn Drill}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM08]] | |||
| {{m|Body Slam}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM09]] | |||
| {{m|Take Down}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] | |||
| {{m|Double-Edge}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM11]] | |||
| {{m|BubbleBeam}} | |||
| {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM12]] | |||
| {{m|Water Gun}} | |||
| {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM13]] | |||
| {{m|Ice Beam}} | |||
| {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM14]] | |||
| {{m|Blizzard}} | |||
| {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM15]] | |||
| {{m|Hyper Beam}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM16]] | |||
| {{m|Pay Day}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] | |||
| {{m|Submission}} | |||
| {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[TM18]] | |||
| {{m|Counter}} | |||
| {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[TM19]] | |||
| {{m|Seismic Toss}} | |||
| {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[TM20]] | |||
| {{m|Rage}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] | |||
| {{m|Mega Drain}} | |||
| {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| [[TM22]] | |||
| {{m|SolarBeam}} | |||
| {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| [[TM23]] | |||
| {{m|Dragon Rage}} | |||
| {{ic|Dragon}} | |||
|- | |||
| [[TM24]] | |||
| {{m|Thunderbolt}} | |||
| {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM25]] | |||
| {{m|Thunder}} | |||
| {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM26]] | |||
| {{m|Earthquake}} | |||
| {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] | |||
| {{m|Fissure}} | |||
| {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| [[TM28]] | |||
| {{m|Dig}} | |||
| {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| [[TM29]] | |||
| '''{{m|Psychic}}''' | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM30]] | |||
| {{m|Teleport}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM31]] | |||
| {{m|Mimic}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] | |||
| {{m|Double Team}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM33]] | |||
| {{m|Reflect}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM34]] | |||
| {{m|Bide}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM35]] | |||
| {{m|Metronome}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM36]] | |||
| {{m|Selfdestruct}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM37]] | |||
| {{m|Egg Bomb}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM38]] | |||
| {{m|Fire Blast}} | |||
| {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| [[TM39]] | |||
| {{m|Swift}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM40]] | |||
| {{m|Skull Bash}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM41]] | |||
| {{m|Softboiled}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] | |||
| '''{{m|Dream Eater}}''' | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] | |||
| {{m|Sky Attack}} | |||
| {{ic|Flying}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] | |||
| {{m|Rest}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] | |||
| {{m|Thunder Wave}} | |||
| {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM46]] | |||
| {{m|Psywave}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM47]] | |||
| {{m|Explosion}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM48]] | |||
| {{m|Rock Slide}} | |||
| {{ic|Rock}} | |||
|- | |||
| [[TM49]] | |||
| {{m|Tri Attack}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM50]] | |||
| {{m|Substitute}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM01]] | |||
| {{m|Cut}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM02]] | |||
| {{m|Fly}} | |||
| {{ic|Flying}} | |||
|- | |||
| [[HM03]] | |||
| {{m|Surf}} | |||
| {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[HM04]] | |||
| {{m|Strength}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM05]] | |||
| {{m|Flash}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|} |
edits