105
edits
Line 442: | Line 442: | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| colspan="4" style="background:#{{dragon color dark}}; color: #{{dragon color light}}; {{roundybottom|5px}}"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|{{dragon color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | | colspan="4" style="background:#{{dragon color dark}}; color: #{{dragon color light}}; {{roundybottom|5px}}"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|{{dragon color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | ||
|}{{-}} | |||
{| class="roundy" align="center" style="background: #A890F0; border: 5px solid #CEBFFB" | |||
|- align="center" | |||
! style="background:#{{flying color dark}}; {{roundytl|5px}};" | {{color2|{{flying color light}}|Level|Lv.}} | |||
| style="background:#{{ice color}}" | [[File:144.png]]<br>{{pcolor|Articuno|{{ice color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Ice}}{{typecolor|Flying}}</small> | |||
| style="background:#{{electric color}}" | [[File:145.png]]<br>{{pcolor|Zapdos|{{electric color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Electric}}{{typecolor|Flying}}</small> | |||
| style="background:#{{fire color}}; {{roundytr|5px}};" | [[File:146.png]]<br>{{pcolor|Moltres|{{fire color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Fire}}{{typecolor|Flying}}</small> | |||
|- align="center" | |||
| rowspan="2" align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|Start}} | |||
| style="background:#{{Flying color light}}" | '''{{mcolor|Gust|{{flying color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Peck|{{flying color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Wing Attack|{{flying color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Powder Snow|{{ice color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|ThunderShock|{{electric color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Ember|{{fire color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|8}} | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | ''{{mcolor|Mist|{{ice color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | ''{{mcolor|Thunder Wave|{{electric color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Fire Spin|{{fire color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|15}} | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Shard|{{ice color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | ''{{mcolor|Detect|{{fighting color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Agility|{{psychic color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|22}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Mind Reader|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Pluck|{{flying color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Endure|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|29}} | |||
| colspan="3" style="background:#{{Rock color light}}" | {{mcolor|AncientPower|{{rock color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|36}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Agility|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | ''{{mcolor|Charge|{{electric color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Flamethrower|{{fire color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|43}} | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Beam|{{ice color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Agility|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Safeguard|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|50}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Reflect|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Discharge|{{electric color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Air Slash|{{flying color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|57}} | |||
| colspan="3" style="background:#{{Flying color light}}" | ''{{mcolor|Roost|{{flying color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|64}} | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | ''{{mcolor|Tailwind|{{flying color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{Psychic color light}}" | ''{{mcolor|Light Screen|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Heat Wave|{{fire color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|71}} | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Blizzard|{{ice color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{Flying color light}}" | '''{{mcolor|Drill Peck|{{flying color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{grass color light}}" | {{mcolor|SolarBeam|{{grass color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|78}} | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Sheer Cold|{{ice color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{Electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder|{{electric color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Sky Attack|{{flying color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|85}} | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | ''{{mcolor|Hail|{{ice color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{water color light}}" | ''{{mcolor|Rain Dance|{{water color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | ''{{mcolor|Sunny Day|{{fire color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| colspan="4" style="background:#{{flying color dark}}; color: #{{flying color light}}; {{roundybottom|5px}};"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|CEBFFB|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | |||
|}{{-}} | |||
{| class="roundy" align="center" style="background: #00647f; border: 5px solid #1cb0d9" | |||
|- align="center" | |||
! style="background:#{{johto color dark}}; {{roundytl|5px}};" | {{color2|{{johto color light}}|Level|Lv.}} | |||
| style="background:#{{electric color}}" | [[Image:243.png]]<br>{{pcolor|Raikou|{{electric color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Electric}}</small> | |||
| style="background:#{{fire color}}" | [[Image:244.png]]<br>{{pcolor|Entei|{{fire color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Fire}}</small> | |||
| style="background:#{{water color}}; {{roundytr|5px}};" | [[Image:245.png]]<br>{{pcolor|Suicune|{{water color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Water}}</small> | |||
|- align="center" | |||
| rowspan="2" align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|Start}} | |||
| colspan="3" style="background:#{{Dark color light}}" | {{mcolor|Bite|{{dark color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| colspan="3" style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Leer|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|8}} | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|ThunderShock|{{electric color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Ember|{{fire color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{water color light}}" | '''{{mcolor|BubbleBeam|{{water color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|15}} | |||
| colspan="2" style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Roar|{{normal color dark}}}}'' | |||
| colspan="1" style="background:#{{water color light}}" | ''{{mcolor|Rain Dance|{{water color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|22}} | |||
| style="background:#{{Normal color light}}" | {{mcolor|Quick Attack|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Fire Spin|{{fire color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | {{mcolor|Gust|{{flying color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|29}} | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Spark|{{electric color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Stomp|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | {{mcolor|Aurora Beam|{{ice color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|36}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Reflect|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Flamethrower|{{fire color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | ''{{mcolor|Mist|{{ice color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|43}} | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Crunch|{{dark color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Swagger|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Mirror Coat|{{psychic color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|50}} | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder Fang|{{electric color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Fire Fang|{{fire color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{Ice color light}}" | {{mcolor|Ice Fang|{{ice color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|57}} | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Discharge|{{electric color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Lava Plume|{{fire color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | ''{{mcolor|Tailwind|{{flying color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|64}} | |||
| colspan="3" style="background:#{{Psychic color light}}" | {{mcolor|Extrasensory|{{psychic color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|71}} | |||
| style="background:#{{water color light}}" | ''{{mcolor|Rain Dance|{{water color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{Fire color light}}" | '''{{mcolor|Fire Blast|{{fire color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{Water color light}}" | '''{{mcolor|Hydro Pump|{{water color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|78}} | |||
| colspan="3" style="background:#{{Psychic color light}}" | ''{{mcolor|Calm Mind|{{psychic color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{johto color dark}}" | {{color|1cb0d9|85}} | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder|{{electric color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Eruption|{{fire color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | {{mcolor|Blizzard|{{ice color dark}}}} | |||
|- | |||
| colspan="4" style="background:#{{johto color dark}}; color: #{{johto color light}}; {{roundybottom|5px}};"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|1cb0d9|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | |||
|}{{-}} | |}{{-}} |
edits