2,362
edits
No edit summary |
|||
Line 122: | Line 122: | ||
! [[Generation II]] | ! [[Generation II]] | ||
! [[Generation III]] | ! [[Generation III]] | ||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |- | ||
| | | 39 || || || || {{M|Extremespeed}} | ||
|- | |- | ||
| 50 || || {{M|Extremespeed}} || | | 49 || || || {{M|Extremespeed}} || | ||
|- | |||
| 50 || || {{M|Extremespeed}} || || | |||
|} | |} | ||
Line 135: | Line 138: | ||
! [[Generation II]] | ! [[Generation II]] | ||
! [[Generation III]] | ! [[Generation III]] | ||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM02 || || {{M|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || || {{m|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM05 || || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM08 || {{M|Body Slam}} || {{M|Rock Smash}} || || | |||
|- | |||
| TM09 || {{m|Take Down}} || || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Double-Edge}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM13 || || {{M|Snore}} || || | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM17 || || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |- | ||
| | | TM20 || {{m|Rage}} || {{m|Endure}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM21 || || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM22 || || || || {{M|Solarbeam}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM23 || {{M|Dragon Rage}} || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM24 || || {{M|Dragonbreath}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM27 || || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM28 || {{M|Dig}} || {{M|Dig}} || {{M|Dig}} || {{M|Dig}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM30 || {{M|Teleport}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM31 || {{m|Mimic}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM33 || {{M|Reflect}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM34 || {{m|Bide}} || {{M|Swagger}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM35 || || {{M|Sleep Talk}} || '''{{M|Flamethrower}}''' || '''{{M|Flamethrower}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM38 || '''{{M|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM39 || {{M|Swift}} || {{M|Swift}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM40 || {{M|Skull Bash}} || || {{M|Aerial Ace}} || {{M|Aerial Ace}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM42 || || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM43 || || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM46 || || || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM50 || {{M|Substitute}} || || '''{{M|Overheat}}''' || '''{{M|Overheat}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM58 || || || || {{M|Endure}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM59 || || || || {{M|Dragon Pulse}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM61 || || || || {{M|Will-o-Wisp}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM68 || || || || {{M|Giga Attack}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM78 || || || || {{M|Entice}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM82 || || || || {{M|Sleep Talk}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM83 || || || || {{M|Nature Blessing}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM87 || || || || {{M|Swagger}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM90 || || || || {{M|Substitute}} | ||
|- | |- | ||
| | | HM04 || || || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | ||
|- | |- | ||
| | | HM06 || || || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | ||
|- | |- | ||
| | | HM08 || || || || {{M|Rock Climb}} | ||
|} | |} | ||
edits