52,557
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 16: | Line 16: | ||
! Anime | ! Anime | ||
|- style="background: #{{red color light}}" | |- style="background: #{{red color light}}" | ||
| rowspan=" | | rowspan="86" style="background: #{{yellow color light}}" | ''[[Pokémon anime|Pocket Monsters]]'' | ||
| rowspan="24" | [[Original series]]{{tt|*|conjectural title}} | | rowspan="24" | [[Original series]]{{tt|*|conjectural title}} | ||
| rowspan="9" colspan="2" | Indigo League arc{{tt|*|conjectural title}} | | rowspan="9" colspan="2" | Indigo League arc{{tt|*|conjectural title}} | ||
Line 25: | Line 25: | ||
| rowspan="9" | [[S01|Indigo League]] | | rowspan="9" | [[S01|Indigo League]] | ||
| rowspan="13" | ''[[Original series|The Beginning]]'' | | rowspan="13" | ''[[Original series|The Beginning]]'' | ||
| rowspan=" | | rowspan="86" style="background: #{{yellow color light}}" | ''[[Pokémon anime|Pokémon the Series]]'' | ||
|- style="background: #{{red color light}}" | |- style="background: #{{red color light}}" | ||
| [[Meowth's Song]] | | [[Meowth's Song]] | ||
Line 255: | Line 255: | ||
| colspan="2" | [[S16|Adventures in Unova and Beyond]] | | colspan="2" | [[S16|Adventures in Unova and Beyond]] | ||
|- style="background: #{{X color light}}" | |- style="background: #{{X color light}}" | ||
| rowspan=" | | rowspan="20" | {{series2|XY}} | ||
| rowspan="6" colspan="2" | - | | rowspan="6" colspan="2" | - | ||
| [[V (Volt)#Opening animation: Version 1 (XY001 - XY028)|V]] | | [[V (Volt)#Opening animation: Version 1 (XY001 - XY028)|V]] | ||
Line 261: | Line 261: | ||
| [[XY001]] - [[XY028]] | | [[XY001]] - [[XY028]] | ||
| rowspan="3" colspan="2" | [[S17|XY]] | | rowspan="3" colspan="2" | [[S17|XY]] | ||
| rowspan=" | | rowspan="20" | {{series2|XY}} | ||
|- style="background: #{{X color light}}" | |- style="background: #{{X color light}}" | ||
| rowspan="3" | [[V (Volt)#Opening animation: Version 2 (XY029 - XY054)|Mega V]] | | rowspan="3" | [[V (Volt)#Opening animation: Version 2 (XY029 - XY054)|Mega V]] | ||
Line 279: | Line 279: | ||
| [[XY068]] - [[XY093]] | | [[XY068]] - [[XY093]] | ||
|- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | |- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | ||
| rowspan=" | | rowspan="14" | ''XY&Z'' | ||
| rowspan=" | | rowspan="14" | - | ||
| rowspan=" | | rowspan="14" | {{so|XY&Z}} | ||
| [[Puni-chan's Song]] | | [[Puni-chan's Song]] | ||
| [[XY094]] - [[XY106]] | | [[XY094]] - [[XY106]] | ||
| colspan="2" rowspan=" | | colspan="2" rowspan="14" | [[S19|XYZ]] | ||
|- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | |- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | ||
| [[Team Rocket's Team Song]] | | [[Team Rocket's Team Song]] | ||
Line 311: | Line 311: | ||
|- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | |- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | ||
| [[Meowth's Ballad]] | | [[Meowth's Ballad]] | ||
| [[XY135]] - TBD | | [[XY135]] - [[XY136]] | ||
|- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | |||
| [[Brilliantly]] | |||
| [[XY137]] | |||
|- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | |||
| [[DreamDream]] | |||
| [[XY138]] | |||
|- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | |||
| [[Meowth's Ballad]] | |||
| [[XY139]] | |||
|- style="background: #{{colorschemelight|XYZ}}" | |||
| [[V (Volt)|V]] | |||
| [[XY140]] | |||
|- style="background: #{{sun color light}}" | |||
| {{series2|Sun & Moon}} | |||
| colspan="2" | - | |||
| [[Alola!!]] | |||
| TBD | |||
| TBD | |||
| colspan="2" | TBD | |||
| TBD | |||
|- | |- | ||
! colspan="6" style="background: #{{yellow color}}; {{roundybottom|5px}}" | | ! colspan="6" style="background: #{{yellow color}}; {{roundybottom|5px}}" | |