Difference between revisions of "2010 World Championships"

From Bulbapedia, the community-driven Pokémon encyclopedia.
Jump to: navigation, search
m (Undo revision 1156361 by Axxonn (talk))
(Intro)
Line 1: Line 1:
 
[[File:Pokémon World Championships 2010 logo.png|thumb|right|100px|Logo]]
 
[[File:Pokémon World Championships 2010 logo.png|thumb|right|100px|Logo]]
 
The '''2010 Pokémon World Championships''' was the seventh World Championships event hosted by {{TCG|Pokémon Organized Play}} and the second to officially accommodate both the [[Pokémon Trading Card Game]] World Championships and the Pokémon Video Game World Championships. Its venue was Hilton Waikoloa Village, Hawaii, and ran from Saturday, August 14 through Sunday, August 15.
 
The '''2010 Pokémon World Championships''' was the seventh World Championships event hosted by {{TCG|Pokémon Organized Play}} and the second to officially accommodate both the [[Pokémon Trading Card Game]] World Championships and the Pokémon Video Game World Championships. Its venue was Hilton Waikoloa Village, Hawaii, and ran from Saturday, August 14 through Sunday, August 15.
  +
The 2011 champions will reveiled next year.
   
 
==TCG World Championships==
 
==TCG World Championships==

Revision as of 19:06, 25 August 2010

Logo

The 2010 Pokémon World Championships was the seventh World Championships event hosted by Pokémon Organized Play and the second to officially accommodate both the Pokémon Trading Card Game World Championships and the Pokémon Video Game World Championships. Its venue was Hilton Waikoloa Village, Hawaii, and ran from Saturday, August 14 through Sunday, August 15. The 2011 champions will reveiled next year.

TCG World Championships

Tcg champs2010.jpg

The TCG World Championships used the Diamond & Pearl-onwards Modified format for the second time.

Junior Division

  • Champion - Yuka Furusawa (JPN)
  • 2nd place - Juan Pablos Arenas (USA)
  • 3rd place - Simon Taylor (USA)
  • 4th place - Thomas Harle (FRA)

Senior Division

  • Champion - Jacob Lesage (CAN)
  • 2nd place - Mychal Bryan (USA)
  • 3rd place - Ann-Marie Thompson (USA)
  • 4th place - Hiroki Yano (JPN)

Masters Division

  • Champion - Yuta Komatsuda (JPN)
  • 2nd place - Michael Pramawat (USA)
  • 3rd place - Frank Diaz (USA)
  • 4th place - Miguel Garcia (CHL)

Video Game World Championships

Left to right: Tachigi, Yamamoto, Ito, Rizzo

The Video Game World Championships required competitors to use HeartGold and SoulSilver.

Junior Division

  • Champion - Shota Yamamoto (JPN)
  • 2nd Place - Santa Ito (JPN)

Senior Division

  • Champion - Ray Rizzo (USA)
  • 2nd Place - Yasuki Tochigi (JPN)

Brackets (TCG World Championships)

Junior Division

Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
1  Sota Horikawa** JP  
16  Hiroki Masuda JP     16  Hiroki Masuda JP  
9  Thomas Harle* FR   9  Thomas Harle* FR  
8  Nathan Sweet US       9  Thomas Harle* FR  
5  Juan Pablo Arenas US       5  Juan Pablo Arenas US  
12  Titouan Vannay* CH     5  Juan Pablo Arenas US
13  Koichi Nishida US   13  Koichi Nishida US  
4  Tsubasa Nakamura JP       5  Juan Pablo Arenas US
3  Simon Taylor US       10  Yuka Furusawa** JP
14  Sumika Yanagida JP     3  Simon Taylor US  
11  Micah Olton US   6  Toshimi Yamazaki US  
6  Toshimi Yamazaki JP       3  Simon Taylor US
7  Nao Kawamura JP       10  Yuka Furusawa** JP  
10  Yuka Furusawa** JP     10  Yuka Furusawa** JP
15  Henry Chao US   15  Henry Chao US  
2  Gustavo Wada BR  


Legend:

  • * indicates a player to be a National Champion.
  • ** indicates a player who has entered the main draw via the Last Chance Qualifier.

Senior Division

Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
1  Aaron Lin Feng Choong* AU  
16  Edmund Kuras US     16  Edmund Kuras US  
9  Ann-Marie Thompson US   9  Ann-Marie Thompson US  
8  Ojvind Svinhufvud FI       9  Ann-Marie Thompson US  
5  Michael Diaz* US       13  Mychael Bryan** US  
12  Andrew Krekeler US     5  Michael Diaz* US
13  Mychael Bryan** US   13  Mychael Bryan US  
4  Karri Makela* FI       13  Mychael Bryan** US
3  Jacob Lesage* CA       3  Jacob Lesage* CA
14  Ty Wheeler US     3  Jacob Lesage* CA  
11  Toya Nishimaki JP   11  Toya Nishimaki JP  
6  Takuto Itagaki JP       3  Jacob Lesage* CA
7  David Hovland Jensen* NO       15  Hiroki Yano* JP  
10  Michael Bergerac US     7  David Hovland Jensen* NO
15  Hiroki Yano* JP   15  Hiroki Yano* JP  
2  Brandon Jones US  


Legend:

  • * indicates a player to be a National Champion.
  • ** indicates a player who has entered the main draw via the Last Chance Qualifier.

Master Division

Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
1  Yuta Komatsuda JP  
14  Morten Gundesen DM     1  Yuta Komatsuda JP  
10  Gordon Coates CA   7  Sami Sekkoum UK  
7  Sami Sekkoum UK       1  Yuta Komatsuda JP  
4  Miguel Garcia* CH       4  Miguel Garcia* CH  
15  Colin Stromberg US     4  Miguel Garcia* CH
12  Tomi Sjoblom FI   8  Wai Kit Lam HK  
8  Wai Kit Lam HK       1  Yuta Komatsuda JP
9  Con Le* US       2  Michael Pramawat US
2  Michael Pramawat US     2  Michael Pramawat US  
16  Takuya Yoneda JP   5  Yasmin Kiss DE  
5  Yasmin Kiss DE       2  Michael Pramawat US
6  Curtis Lyon CA       3  Frank Diaz** US  
11  Yee Wei Chun* MY     6  Curtis Lyon CA
13  Tsugyoshi Yamato** JP   3  Frank Diaz** US  
3  Frank Diaz** US  


Legend:

  • * indicates a player to be a National Champion.
  • ** indicates a player who has entered the main draw via the Last Chance Qualifier.

External links


Pokémon World Championships
Pokémon Trading Card Game only 2004-2008; TCG and Video Games 2009-on
2004: Blaziken TechMagma SpiritRocky BeachTeam Rushdown
2005: Bright AuraDark TyranitarKing of the WestQueendom
2006: B-L-SEeveelutionsMewtrickSuns & Moons
2007: FlyveesLegendary AscentRamboltSwift Empoleon
2008: Bliss ControlEmpotechIntimidationPsychic Lock
2009: StallgonCrowned TigerQueengarLuxdrill
2010: LuxChomp of the SpiritHappy LuckPower CottonweedBoltevoir
2011: MegazoneReshiphlosionThe TruthTwinboar
2012: Pesadelo PrismTerraki-MewtwoEeltwoCMT
2013: Anguille Sous RocheAmerican GothicDarkraiUltimate Team Plasma
2014: Plasma PowerTrevgorEmerald KingCrazy Punch
2015: The Flying HammerPunches 'n' BitesHonorStoisePrimal Groudon
2016: Black DragonBebe DeckMagical SymphonyNinja Blitz
2017: Infinite ForceGolisodorIce Path FTWSamurai Sniper
2018: Victory MapDragones y SombrasGarbanetteBuzzroc
2019: Pikarom JudgeFire BoxMind BlownPerfection
2021:
Champions Jason KlaczynskiJun HasebeRay Rizzo
Bulbapedia logo.png This article is a stub. You can help Bulbapedia by expanding it.